Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

24 Kasım 1928 Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk’ün ”Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.’’ BAŞÖĞRETMEN ATATÜRKÜN 100.doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun ‘’BAŞÖĞRETMEN’’ oluşunun yıl dönümünde, yurt çapında 24 Kasım’ın ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanmasına karar verildi. Bir kez daha Başöğretmen ulu önder ATATÜRK’Ü rahmetle anıyor ve gelmiş-geçmiş tüm öğretmenlerimizin gününü içtenlikle kutluyorum.

5 Ekim’de kutlanan ‘’ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ ise 1966 yılında Paris’te imzalanan UNESCO/ILO nun  önerdiği ve öğretmenlerin sorunlarının paylaşıldığı gündür.Dünyada yaklaşık 100 ülkede UNESCO’nun tavsiyesi ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü kutlanmaktadır.

Öğretmenlerin durumlarının değerlendirilmesi ve çalışma koşularının bir standarda kavuşturulmasını tavsiye eder.

İster 5 Ekim ister 24 Kasım kutlamalarında amaç ‘’Öğretmenlik mesleğini icra edenleri onore etmektir.’’

Başöğretmen ulu önder ATATÜRK, ulusumuzun gelişmesi ve çağdaşlaşması hedefine ulaşması görevini, siz öğretmenlere vermiştir.

Başöğretmen ATATÜRK ‘’ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak ÖĞRETMENLERDİR. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus olma yeteneğini kazanmamıştır’’demiştir.

Başöğretmen ATATÜRK  TBMM’de milletvekillerin maaşları belirlenirken, şunu söyler; ‘’Öğretmen maaşından yüksek olmasın.’’ Başöğretmen burada öğretmenlere verdiği manevi değerin yanında maddi değeri de asla ihmal etmediğinin ispatıdır.

Anadolu insanı her zaman öğretmenine değer vermiştir ve sahip çıkmıştır.

Çocuğunu, öğretmene teslim ederken, ‘’eti senin, kemiği benim demeyi’’ ihmal etmemiş. Öğretmenine hep güvenmiştir. Anne-baba gibi hep kutsal görülmüştür.

Kendisi de bir öğretmen olan müzisyen Ali Rıza Binboğa der, ‘’İlk öğretmenin kim senin/ Kim öğretti alfabeyi.’’

Hz. Ali ‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’’ demiştir.

Gelinen noktada diğer mesleklerde olduğu gibi, bu kutsal meslekte, nasibine düşen mesleki yozlaşmalardan ve yitimlerden payını almıştır.

Canlar,

1Kasım1928 tarihinde yapılan Harf Devrimi, Cumhuriyetimizin yapılan en büyük devrimidir. 8’ci yüzyıldan itibaren Türklere dayatılan Arap Alfabesi nedeniyle, Türklerin benliğine ters olan bu alfabe nedeniyle, okuma-yazma düzeyi çok düşük kalmıştır. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, genç Türkiye Cumhuriyetinde bu oran %10’un altındaydı. Harf devrimi ile bugün ülkemizde okuma-yazma oranı yüzde yüze yaklaşmıştır. Ulaşılan bu başarı Türk öğretmenlerinin başarısıdır.

Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştiren siz değerli öğretmenlerimizin maddi – manevi olarak sorunlarının da çözüme kavuşmasını diliyorum.

24 Kasım Öğretmenler gününüzü içtenlikle kutluyorum.

Kalın Sağlıkla!!!

Kalın Koronasız!!!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. A. Kadir yalçınkaya dedi ki:

  Sayın dr’um, öğretmen olmam nedeniyle yazınızı keyifle okudum. Değerli bilgilerinz ve kutlamanıza teşekkürler. Selamlar.

 2. Sadettin dedi ki:

  Benim İçin yepyeni bilgilerle dolu çok keyifli ,Çok değerli bir yazı olmuş hocam emeklerinize sağlık..
  Bütün öğretmenlerimizin günü kutlu olsun..
  Saygılarımla

  1. Çağdaş Oran dedi ki:

   Yüreğinize, emeğinize, kaleminize sağlık Hüseyin Bey.
   Eğitimin ticarete dönüştüğü, öğretmenlerin değersizleştirilmeye çalışıldı, saygısızlığın özgüven zannedilerek desteklendiği, yaptırımın olmadığı şu dönemde öğretmenlerin elini kolunu bağlayarak eğitim kalitesinin yükselmesini beklemek hayalden başka nedir ki.
   Öğretmenlerimizi hatırladığınız için teşekkür ederiz.

 3. GÖNÜL dedi ki:

  Ogretmen olarak yazını ilgiyle keyifle okudum yuregine kalemine sağlık

BİR YORUM YAZ
gazete