Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

19. MAHALLE HAYRI

Aslan Torun

Aslan Torun

Yüce dinimiz İslamın en büyük özelliklerinden biri de dayanışma, fedakarlık ve yardımlaşma dini olmasıdır.

-Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir-diyen bir Peygamberin ve onun getirdiği yüce bir dinin mensuplarıyız. Dinimizin emri gereği zekat, fıtre ve sadaka müesseseleri sayesinde aç insan kalmamış, ilk olarak Peygamber Efendimiz zamanında kurulan imaretler ve aşevleri bir çok hayırlı işin yapıldığı ve sonradan yiyecek dağıtan yerler haline gelmişlerdir. Medine de ilk kurulan ve Medineli ensar ile Mekke den gelen muhacirler ve fakirler  Mescidi-Nebevi yanında Suffa denen büyük çardak altında yaşar, fakirlere ve bilhassa ilim öğrenmek isteyen gençlere ve çocuklara yardım eder, onların bütün ihtiyaçlarını karşılar, karınlarını doyururlardı. İmaret müessesesi  Peygamberimizden sonra da dört halife, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular döneminde devam ederek Osmanlılara geçmiştir.

Osmanlılar fethettikleri  yerlerde  cami, hastane, medrese, kervansaray, köprü, han, hamam, çeşme müesseseler yapmış  okuyan talebeler, yolcular, muhtaç ve fakir kimselerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamışlardır.  Hatta hayvanlar ve kuşlar için bile kışın yiyeceklerini, yazında içecekleri suyu bile temin etmişlerdir. Osmanlılarda ilk imaret ve aşevi  Orhan Gazi zamanında kurulmuş, Padişah fakirlere ve muhtaçlara bizzat kendi eliyle yemek dağıtmıştır. Daha sonra başta İstanbul olmak üzere Bursa ve ülkenin bir çok yerinde kurulan ve sayıları yirmi dördü bulan imarethanelerin ve aşevlerinin en önemli görevi fakir ve kimsesiz çocukların yetiştirilmesi, eğitilmesi ve bunların hayatını kazanacak bir yaşa gelinceye kadar maaş bağlanır, her ihtiyaçları  temin edilir hiç kimse aç ve açıkta bırakılmazdı. O dönemde en büyük imarethane ve vakıf Ayasofya, Edirne de Sultan 2. Murat vakfı ve Fatih imarethanesi ve vakfıydı. İmaretler tek yapı olduğu gibi külliye halinde olanları da vardı. Mesela Fatih külliyesinin içinde aşevi, cami, medrese, misafirhane, hamam gibi yerlerde bulunurdu. Sadece Fatih külliyesinde  bin kişiye yemek verilebilirdi. Zamanla bunlar öylesine büyümüş ve çoğalmışlar ki sadece İstanbul da günde 30 bin kişiye yemek dağıtacak duruma gelmişlerdir. Yine Osmanlı döneminde şimdiki gibi ulaşım kolay olmadığından yol üzerlerinde kurulan hanlar bulunurdu ve bu hanlarda  uzak yerlerden gelen yolcular misafir edilir, kalır, yemeklerini yerler ve hayvanlarına bile bakılır, bütün ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanır öyle yolcu edilirlerdi.

Günümüzde artık şartlar değişti. Ulaşım kolaylaştı, hanlar kalmadı ama yinede eski örf ve adetleri devam ettiren belli zamanlarda hayır yapıp herkese ve bilhassa fakirlere yemek , yiyecek dağıtan yerler ve müesseseler vardır. Bu  güzel geleneği ve adeti yıllardan beri sürdüren yerlerin başında da Balıkesir gelmektedir. Ben ülkemizin bir çok yerinde kaldım ve görev yaptım hiçbir bölgede böyle güzel bir adeti Balıkesir kadar sürdüren yer görmedim. Yılın her ay ve zamanında yapılan lokma hayırları yanında bilhassa Nisan, mayıs ve Haziran aylarında devam eden mahalle hayrı, köy hayrı adı altında yapılan hayırlarda herkese yiyecek , içecek, tatlı ve lokma dağıtılmaktadır. Mahallemizde de bu hayır işi bu yıl 28-Nisan-2019  Pazar günü yapılmıştır. Yıllardan beri bu güzel gelenek aralıksız devam etmektedir. Tertip komitesi başkanı Hüseyin Oğuz dan dan aldığım bilgilere göre bu sene 19.yapılmaktadır. Yemekten önce İmamı Birgivi camiinde Kuran Mevlut okunmuş dualar yapılmış, öğle namazından sonrada Faytoncu kahvenin yanında yaklaşık 4000 kişiye pilav, ayran ve höşmerim tatlısı ikram edilmiştir.

Yine Hüseyin Oğuz dan  verdiği bilgiye göre bu hayrın düzenlenmesinde maddi manevi emeği ve yardımı geçen başta iki yardımcısı, Bahçelievler ve Plevne Mahallesi sakinlerinin, İmamı Birgivi Camii hocaları ve cemaatinin, 6 Eylül Belediyesi ve Müftülüğünün, malzeme temininde yardımı dokunanların, Fidan kahvesi ve bilhassa Faytoncu kahvesinin sahibi ve çalışanlarının, hayırseverlerin, mahalle halkının ve gençlerin çok büyük emek ve yardımları olmuştur.Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyor hayrımızın mahallemize hayırlı olmasını diliyor, daha nice senelere diyorum.Sağlık ve esenlikler dileklerimle.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
İSTANBUL’ UN FETHİ - 1 Haziran 2020
RAMAZAN BAYRAMI - 28 Mayıs 2020
19 MAYIS BAYRAMI - 19 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜ - 11 Mayıs 2020
ASRIN VEBASI-4 - 5 Mayıs 2020
RAMAZAN GELDİ - 25 Nisan 2020
SEVGİ VE TEBESSÜM - 20 Nisan 2020
ASRIN VEBASI (3) - 18 Nisan 2020
SAĞLIK VE HAYAT - 9 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ